Bizi Arayın: +90 532 232 7555

Sık Sorulan Sorular

Yarın sörvey yapabilir misiniz?

Bu konu iş takvimine bağlıdır. Genellikle sörvey planlaması 2-3 gün sürebilir. Yoğun sezonlarda 10-15 gün öncesinden rezervasyon gerekir.

Sörvey maliyeti nedir?

Sörvey maliyeti yatın boyutu, özellikleri, yeri ve iş tanımına göre değişecektir

Sörvey ne kadar sürer ve rapor ne zaman hazır olur?

Sörvey süresi, sörvey tipine ve yatın boyutuna göre değişir. 45 feet yelkenli veya motorlu bir yatın denetimi tam gün (8-10 saat) sürecektir. Daha büyük tekneler 3-4 gün kadar sürebilir. Sörvey sonrası 10 gün içinde raporu teslim edeceğimizi garanti ediyoruz. Daha acil durumların sörvey öncesi YSG ye bildirilmesi gerekir.

Sörvey raporu ne kadar detaylı olacak?

Raporlarımız oldukça detaylıdır. Yatın her bölümü, sistemler ve ekipmanlar da dahil detaylı olarak tanıtılır ve tarif edilir. Rapor ayrıca kusur listesi ve kusurlar için çözüm önerileri içerecektir.

Sörvey ve deniz seyir denetimine katılabilir miyim?

Evet katılabilirsiniz. Sörvey zamanı meşgul olacağımız için yat ile ilgili konuları tartışacak zaman bulamayabiliriz.

Kapsamlı sörvey içeriği nedir?

Lütfen kapsamlı sörvey sayfamızı ziyaret ediniz. Sorularınız olursa bizimle temasa geçebilirsiniz.

Sörvey öncesi hazırlığını yat sahibinin mi benim mi yapmam gerekir?

Dolap içleri ve sintine alanları da dahil yat içinde her bölüme yeterli erişimimiz olması gerekiyor. Yatın demirbaşı dışında ki özel eşyaların yatın daha verimli incelenebilmesi ve her alana ulaşım sağlanabilmesi için boşaltılması önemlidir.

Kapsamlı sörveye deniz seyir denetimi de dahil midir?

Teknenin karada olması ve indirme olanağı bulunmaması hali dışında genellikle deniz seyir denetimi sörvey planına dahil edilir. Bu denetim için bir kaptan gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yat sörvey sırasında karada ise denize indirildikten sonra bir tarihte deniz seyir denetimi yapılabilir mi?

SŞrveyleri sıkça karada ve denizde olmak üzere iki bölüme ayırabiliyoruz, ikinci bölüm bazen haftalar bazen aylar sonra olabilecek şekilde yapabiliyoruz.

Deniz seyir denetimi ne kadar zaman alır?

Deniz seyir denetimleri genellikle küçük ve orta boy yatlarda 1 saat içinde tamamlanabilir. Fakat yatların bazı özellikleri sörvey süresini uzatabilir. Yelkenli yatlar her iki yönde volta vurularak seyir ettirilir. Makinelere, denetimden önce ısınana kadar zaman vermek gerekir.

Direk tırmanışıyla yapılan arma denetimi kapsamlı sörveye dahil mi?

Genellikle dahildir, fakat direğe tırmanabilmek için yatın denizde olması gerekir, uygun hava şartlarının olması ve tırmanış için kullanılan yelken halatlarının güvenli-sağlam olması gerekir.

Raporda yazan öneriler tamamlandıktan sonra tekrar yatı ziyaret edecek misiniz?

Yapılan işlerin yeniden denetlenmesi sörvey anlaşmamızın bir parçası değildir. Baştan konuşulması ya da yeni bir iş anlaşması yapılması gerekir.

Kısıtlı sörveyi nasıl tanımlarsınız?

Istek ve ihtiyaçlarınızı tartışarak beraber tasarladığımız bir sörvey olarak tanımlanabilir. Iş tanımı sörvey öncesi oluşturulur.

Ne kadar zamanda bir sörvey yapmayı önerirsiniz?

Güzel soru! Yat satın alırken, yatı önceden çok iyi tanımıyorsanız mutlaka sörvey öneriyoruz. Sigorta şirketleri genelde 5-10 yıl aralığında bir karada sörvey yapılmasını tercih eder.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda sörvey yaptırmanızı öneriyoruz:

 • Yeni yatınızın garanti süresi dolmadan önce.
 • Yenileme projelerinde
 • Uzun ve/veya açık deniz seyahatlerinde
 • Karaya oturma veya yıldırım düşmesi gibi kazalar sonrası
Kısa sörvey nedir?

Kısıtlı sörvey kategorisinde en basit sörveydir. Genellikle yatın asgari satın alma kıstaslarına uygun olup olmadığını inceler.

Kısa sörvey ne kadar detaylı olabilir?

Istediğiniz oranda detaylandırılabilir. Genel olarak kapsamlı sörveyin konu başlıklarının tümünü daha az detaylı şekilde inceler. örneğin kapsamlı sörveyde sintine kapaklarının tümü kaldırılır ve sintineler denetlenir, fakat kısa sörveyde hasar veya kusur olasılığı en yüksek olan sintine bölümleriyle sınırlı kalınır. Yat ile ilgili endişeler veya şüpheli bölümler varsa sörvey öncesi tarafımıza bildirilmesi halinde bu bölgelere özel dikkat verebiliriz. Bazı durumlarda müşterimiz yatı görmeden sörvey ister, bu durumlarda raporumuza video ve fotoğrafları da ilave edebiliriz.

Ozmoz kontrolü yapıyormusunuz?

Kapsamlı sörvey içeriğine dahildir.

Sabit arma her 10 yılda bir değişmeli mi?

Bazı sigorta şirketleri sabit armanın 10 yılda değişmesini şart koşar. Fakat bu zaman dilimi mühendislikten fazla istatistik referansıyla oluşmuştur. YSG olarak 10 yıl değil ama 15 yıl bizim için limit sayılmakta. Tabi sabit armanın durumu, kullanım ve bakım şeklinin de etkisini unutmamak gerekir.

Armayla ilgili çok faydalı bir kılavuz Navtec bağlantısı:

Müşteri veya yat sahibi olarak yatımı sörvey denetimine nasıl hazırlarım?

Yatınızı sörvey için hazırlamak, sizi zaman harcamak ve ek masraflardan kurtarır. Verimli bir sörvey için sörveyörün teknenin her bölgesine yeterli erişimi olmalıdır. Sörvey öncesi teknenin, sahibi veya sorumlusu tarafından hazır hale getirilmesi sörvey kalitesini önemli ölçüde etkileyecektir.

Denetimöncesi YSG sörveyörünüzün gereksinimleri:

 • Marina ya da tersane ve tekneye giriş için, karina yüzeyindeki zehirli koruyucu boyayı belirli bölgelerde kazıyabilmek ve denizde denetim için gereken izinlerin alınması.
 • Tekne sahibi ya da sorumlusunun iletişim bilgilerinin temin edilmesi.
 • Tekneyi sudan çıkarmak ve tekrar suya atmak için gerekli organizasyonun sörvey zamanına göre ayarlanması.
 • Tekne karinasının deniz canlılarından temizlenmesi.
 • Karada duran tekneler için, yakın çevrenin yeterli seviyede boşaltılması ve tekneye giriş için merdiven tedarik edilmesi.
 • Tekne anahtarının hazır bulunması ve bütün tekne bölmelerine ve kapalı alanlara ulaşım olanağı sağlanması.
 • Tekne genelinde, envanter harici eşya ve malların boşaltılması.
 • Kışlama tentesinin kaldırılması.
 • Tüm makine ve donanımların kullanma kılavuzlarına ulaşım.
 • Bakım, onarım ve servis geçmişi bilgileri.
 • Resmi evrak ve sertifikaların hazır olması.
 • Tekne sahibi veya görevlendirdiği bir kişinin, denizde denetim sırasında tekne ve donanımları çalıştırmak üzere sorumlu ve hazır olması.
 • Büyük teknelerde yelken kullanabilmek için gereken tayfa sayısının hazır olması.
 • Yeterli yakıt.
 • Teknede yeterli ve gerekli sayıdan fazla yolcu olmaması.
 • Tekne kusurlarının listesi.
Hasar sörveyi öncesi ne hazırlık yapmalıyım?

Bu hasar sigorta poliçesinden talep edilecek ise sigorta acentenizle direk olarak temasa geçin. Genelde sigorta şirketleri bu durumlarda hasarın yayılmasını engellemek amacıyla bir dizi isteklerde bulunabilir. Hasar sonrası en kısa zamanda haber almamız ve bu aşamaları takip etmemiz çok önemlidir. Sigorta poliçenizden talep edeceğiniz hasarlı bölgeleri, parçaları veya donanımı saklamalısınız.

Hasar sörveyi sonrası gerekli onarımı yapabilecek kişi ya da kurumları önerecek misiniz?

Sigorta poliçenizin karşılayacağı bir durumsa mutlaka sigorta şirketinizle konuşun. Onarımı yapacak kişi ya da kurumları önermek mümkün, fakat bu kişi ya da kurumlarla herhangi bir bağımız olmadığını ve sorumluluk almayacağımızı belirtmek isteriz.

İstediğiniz cevabı bulamadıysanız lütfen bizimle

Address
 • Address: Kumbahce Mah., Icmeler Caddesi No. 24,
  Bodrum, Mugla 48400
 • Mobile: (+90) 532 232 7555
 • Email: info@yachtsurveygroup.com
Yaklaşımımız

Ana hedefimiz, denizcilere ve tekne hayatını sevenlere gönül rahatlığıyla tekne sahibi olmanın keyfini yasatmak oldu her zaman. Vizyonumuzun odağında müşterilerimizin çıkarları var. Satın almanın etik değerler ve adil yapılması gerektiğine inandık. Güvenlik ise önceliğimiz. YSG'nin çizgisi, yatın durumunu en doğru şekilde değerlendirerek müşterilerimizin çıkarlarını gözetmektir. Bu yaklaşım müşterilerimize güvenilir bilgiler sağlayarak, değerli bir yatırım, doğru bir secim ve güvenli seyir fırsatı sunmanın en etkili yoludur.

Ysg Ortakları

Bodrum Türkiye merkezli, uluslararası alanda çalışan yat sörveyörleri.

Joe Rowles: İngiliz. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. IIMS, YDSA ve RYA tarafından, MCA uygunluk denetimleri yapmak üzere yetkilendirilmiştir. Mühendislik geçmişine sahiptir.

Ali Dincer: Türk. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması, serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. Bilirkişi ve RYA denetçisidir. Geçmişinde, endüstriyel sektörde, profesyonel yönetici ve yatırımcı olarak, başta Avrupa ve Asya olmak üzere uluslararası alanda çalışmıştır.

© 2014. «Yacht Survey Group». Tüm hakları saklıdır. Design Indra Creative