Bizi Arayın: +90 532 232 7555

Kısıtlı Sörvey

Uyarlanmış Denetim

Kısıtlı Sörvey

Kısıtlı sörvey, kapsamlı sörvey bölümlerinden bir ve ya daha fazlasının seçilmesiyle tasarlanır.

B azı müşteriler için tam kapsamlı sörvey gerekmeyebilir. Bu durumda denetim, teknenin gereksinimi ve müşterimizin isteğine uyarlanır.

Kısıtlı sörvey aşağıda belirlenen bölümlerden oluşabilir:

Denizde Denetim

Bir kaptan ve liman yönetiminin uygun dokümanları gerekir. Denetim, teknenin istenen ve hazır durumdaki sistemlerinin devreye sokulup çalıştırılmasını içerir. Ana makineler uygun sıcaklığa eriştikten sonar birçok devirde test edilir, bu daha çok motor yatlar için önemlidir. Seyir devrinde, yük binmiş makineler görsel olarak takip edilir. Yelkenliler için yelken donanımının tümü devreye sokulup, her iki yönde seyir edilerek denetim uygulanır. Seyir esnasında mümkün olduğu kadarıyla dümen sistemi de denetlenir.

Gövde ve Perde (yapısal)

Bu sörvey sadece gövdeyi ve iç perdeleri kapsar. GRP (fiber) teknelerde rutubet değer ölçümleri ve istenirse termal görüntülerin olanaklar elverdiğince alınmasıyla uygulanır. Perde denetimleri genelde görsel olarak yapılır ve sörvey öncesi iç mekanların perdelerin denetimini kolaylaştıracak şekilde donanım ve eşyalardan arındırılmış olması gerekir. Sac teknelerde çoğunlukla gövde plakalarının ve iç mekan kuvvetlendirici yapıların ultrasound yardımıyla kalınlıkları ölçülerek uygulanır.

Arma, Yelken Donanımı

Sörvey bütün arma donanımının denetlenmesiyle yapılır. Bu sörvey uzun seyir planları öncesi, kaza sonrası veya eskiyen donanım durumlarında önerilir. Bazı sigorta şirketleri on yılda bir yelken donanımı değişimini şart koşarken bazıları her poliçede bu denetimi isteyebilir. 12 metre boyunda teknelere kadar bu işlem iki üç saat arası sürer. Daha büyük ve ya çok direkli teknelerde bu süre bir gündür.

Ultrasound

Ultrasound testi metal teknelerde (sac veya alüminyum) yapısal güçlendiricilerin ve gövde kaplama plakalarının kalınlığını ölçen zararsız bir test metodudur. Ölçülen değerler korozyona bağlı metal yıpranmasını, aşınmasını ve kaybını gösterir. Bu değerler teknenin yapısal kuvveti konusunda yeterliliğini ortaya çıkarır.

Ölçümler tekne suda olduğu durumlarda içeriden de yapılabilir ama kapsamlı bir sörvey için teknenin karada olması ve etrafında ki alanın ölçüm yapmaya uygun halde olması gerekir. Karina deniz canlılarından ve özelliğini yitirmiş ise koruyucu boyalardan arındırılmalıdır. Büyük teknelerde çalışabilmek için merdivenler temin edilmeli ve platformlar kurulmalıdır. YSG de ölçüm aleti çok ekolu sistem kullanan, 0.1+- yanılma payına sahip ve boya üstünden ölçüm yapabilen "CYGNUS 4" dür CYGNUS 4 ölçüm sırasında birkaç kez kalibre edilir. Ölçüm noktaları ve alanları kaydedilerek gelecekte karşılaştırma yapma olanağı sağlanır.

Ozmos denetimi ve rutubet değerleri

Fiber gövdeli yatların zaman içerisinde rutubet işler ve bu rutubet gövdenin durumunu ve sağlamlığını etkiler. Çeşitli ölçüm cihaz ve yöntemleri kullanarak rutubet değerleri ölçülür. ८lçümler boya nevi koruyucular üzerinden yapılabilir fakat sörvey öncesi, karina kuru olmalı ve deniz canlılarından arındırılmalıdır. Bazı bölümlerde boya tabakası kazınarak gelcoat ve epoksi koruyucu yüzeylerin incelenmesi sağlanır. Eğer baloncuklar yani osmosis varsa gerekli işlemler önerilir.

Sistemler-Makineler ve yürütme/pervane sistemi

Makine ve sistem sörveyi, tamiratlarda, hasarlarda veya yeni üretim tekneler için önerilir. Çoğu zaman deniz seyir denetimini de kapsar. İş tanımı sistemlere bağlıdır ama genelde ana makinelerin, jeneratörlerin, dümen ve oto pilotun, baş ve kıç manevra motorlarının, sintine pompalarının, tatlı ve pis su sistemlerinin, buzdolapları, havalandırmaların ve ısıtıcıların çalıştırılarak test edilmesini kapsar.

Güvenlik donanımı

Güvenlik donanımları teknenin kullanım sahasına göre değişiklik gösterir. Önerilerimiz genellikle MCA kurallarını temel alır ve 24 metre altı (su kesimi) tekneler içindir. Seyir rotası da güvenlik donanımı için belirleyici neden olabilir.

İlginizi çekebildik mi?

Bize Mesaj Yollayin   Sörvey Talep Edin

Address
  • Address: Kumbahce Mah., Icmeler Caddesi No. 24,
    Bodrum, Mugla 48400
  • Mobile: (+90) 532 232 7555
  • Email: info@yachtsurveygroup.com
Yaklaşımımız

Ana hedefimiz, denizcilere ve tekne hayatını sevenlere gönül rahatlığıyla tekne sahibi olmanın keyfini yasatmak oldu her zaman. Vizyonumuzun odağında müşterilerimizin çıkarları var. Satın almanın etik değerler ve adil yapılması gerektiğine inandık. Güvenlik ise önceliğimiz. YSG'nin çizgisi, yatın durumunu en doğru şekilde değerlendirerek müşterilerimizin çıkarlarını gözetmektir. Bu yaklaşım müşterilerimize güvenilir bilgiler sağlayarak, değerli bir yatırım, doğru bir secim ve güvenli seyir fırsatı sunmanın en etkili yoludur.

Ysg Ortakları

Bodrum Türkiye merkezli, uluslararası alanda çalışan yat sörveyörleri.

Joe Rowles: İngiliz. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. IIMS, YDSA ve RYA tarafından, MCA uygunluk denetimleri yapmak üzere yetkilendirilmiştir. Mühendislik geçmişine sahiptir.

Ali Dincer: Türk. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması, serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. Bilirkişi ve RYA denetçisidir. Geçmişinde, endüstriyel sektörde, profesyonel yönetici ve yatırımcı olarak, başta Avrupa ve Asya olmak üzere uluslararası alanda çalışmıştır.

© 2014. «Yacht Survey Group». Tüm hakları saklıdır. Design Indra Creative