Bizi Arayın: +90 532 232 7555

Satın Alma Öncesi

Kapsamlı Sörvey

Satın Alma Öncesi / Kapsamlı Sörvey

Kapsamlı Sörvey satın alma öncesi yapılır ve teknenin genel durumu hakkında kısıtlamaların izin verdiği oranda detaylı bilgi sağlar. Yapacağımız sörvey uluslararası geçerlilikte ve (IIMS) International Institute of Marine Surveying in belirlediği prensiplere göre yapılır

B u kapsamlı sörvey, teknenin yapısal değerlendirmesiyle beraber tüm donanım ve sistemlerinin test edilmesiyle gerçekleşir ve denizde denetimi de kapsayabilir. Kapsamlı sörvey raporu aşağıda listelenen bölümlerden oluşur:

 • Gövde
  GRP (fiber) gövdenin yapısal bütünlük değerlendirmesi genellikle tekne bir süre karada kalıp kuruduktan sonra, rutubet ölçer ve çeşitli başka metotlar kullanılarak yapılır. Metal gövdelerde, metal kalınlığını ölçmek amacıyla ultrasound test metodu kullanılır.
 • Dümen ve Yürütme/Pervane Sistemi
  Dümen ve pervane sisteminin denetimini içerir. Örneğin, şaftlar elle döndürülerek ayarları kontrol edilir. Dümen her iki yöne çevrilerek yatak boşlukları belirlenir.
 • Güverte ve Güverte Üstü Yapılar
  Yapısal denetim amacıyla, gövde güverte birleşimi, lumbozlar/camlar, tavan pencereleri, küpeşte ve güverteler gibi bölümleri değerlendirir.
 • Güverte Donanımları
  Irgat, vinç, bağlama donanımı, vardevela ve destekleri, indirme/bindirme merdivenleri gibi donanımın denetimidir.
 • Arma/Yelken Donanımı (yelkenliler için)
  Direk, bumba, arma tekne bağlantıları, sabit ve hareketli takımlar, terminaller vb. donanımlar denetlenir. Direk üstü inceleme için tekne suda ve hava şartları uygun olmalıdır.
 • İç Mekanlar
  Tekne içi yapısal değerlendirme Zemin kapaklarının açılarak sintine kontrolünü kapsar. Sintinede bulunan, perderler, yapısal kuvvetlendiriciler, sintine genel durumu, tahliye pompaları, kilistinler ve saplamalar gibi donanımı denetlenir.
 • Makine ve Yakıt Sistemi
  Makine dairesinde geleneksel denetim yangın sistemi, kaplamalar ve yalıtım, makine yatakları ve bağlantıları, makine genel durumu, makine soğutma sistemi ve yakıt sistemiyle beraber, borulama tesisatı ve anti sifon gibi güvenlik konularını kapsar. Deniz seyir denetimi de yapılabilir.
 • Elektrik Sistemi
  Elektrik tesisatı genel durumu incelenir.
 • Navigasyon Aletleri
  Aletlerin incelenmesi ve çalıştırılmasını kapsar.
 • Yerel Sistemler
  Tatlı su, siyah/gri su, buzdolapları ve havalandırmalar gibi sistemleri inceler.
 • Güvenlik Donanımı
  Donanımın denetimi yapılır. Sörvey denetimi sonrası hazırlanan rapor, yukarıda listelenen sörvey bölümlerini detaylandırır ve denetim sonucu ortaya çıkan kusurları ve önerileri içerir.

Kapsamlı survey fotoğrafları

Yatın hazırlanması

Verimli bir sörvey için sörveyörünüzün yatın denetlenmesi gereken her bölümüne yeterli ulaşımı olması gerekir. Sörvey öncesi bilgi bölümünde, zaman ve bütçeden tasarruf etmek ve sörvey kalitesini en üst seviyeye çekebilmek için verilen önerileri okumanızı öneriyoruz.

Daha fazla bilgi için tıkla

Kapsamlı sörvey çok Sorulan Sorular

Sörvey öncesi hazırlığını yat sahibinin mi benim mi yapmam gerekir?

Dolap içleri ve sintine alanları da dahil yat içinde her bölüme yeterli erişimimiz olması gerekiyor. Yatın demirbaşı dışında ki özel eşyaların yatın daha verimli incelenebilmesi ve her alana ulaşım sağlanabilmesi için boşaltılması önemlidir.

Kapsamlı sörveye deniz seyir denetimi de dahil midir?

Yatın karada olması ve indirme olanağı bulunmaması hali dışında genellikle deniz seyir denetimi sörvey planına dahil edilir. Bu denetim için bir kaptan gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Yat sörvey sırasında karada ise denize indirildikten sonra bir tarihte deniz seyir denetimi yapılabilir mi?

Sörveyleri sıkça karada ve denizde olmak üzere iki bölüme ayırabiliyoruz, ikinci bölüm bazen haftalar bazen aylar sonra olabilecek şekilde yapabiliyoruz.

Direk tırmanışıyla yapılan arma denetimi kapsamlı sörveye dahil mi?

Genellikle dahildir, fakat direğe tırmanabilmek için yatın denizde olması gerekir, uygun hava şartlarının olması ve tırmanış için kullanılan yelken halatlarının güvenli-sağlam olması gerekir.

Deniz seyir denetimi ne kadar zaman alır?

Deniz seyir denetimleri genellikle küçük ve orta boy yatlarda 1 saat içinde tamamlanabilir. Fakat yatların bazı özellikleri sörvey süresini uzatabilir. Yelkenli yatlar her iki yönde volta vurularak seyir ettirilir. Makinelere, denetimden önce ısınana kadar zaman vermek gerekir.

Raporda yazan öneriler tamamlandıktan sonra tekrar yatı ziyaret edecek misiniz?

Yapılan işlerin yeniden denetlenmesi sörvey anlaşmamızın bir parçası değildir. Baştan konuşulması ya da yeni bir iş anlaşması yapılması gerekir.

İlgİnİzİ çekebİldİk mİ?

Bize Mesaj Yollayın   Sörvey Talep Edin

Address
 • Address: Kumbahce Mah., Icmeler Caddesi No. 24,
  Bodrum, Mugla 48400
 • Mobile: (+90) 532 232 7555
 • Email: info@yachtsurveygroup.com
Yaklaşımımız

Ana hedefimiz, denizcilere ve tekne hayatını sevenlere gönül rahatlığıyla tekne sahibi olmanın keyfini yasatmak oldu her zaman. Vizyonumuzun odağında müşterilerimizin çıkarları var. Satın almanın etik değerler ve adil yapılması gerektiğine inandık. Güvenlik ise önceliğimiz. YSG'nin çizgisi, yatın durumunu en doğru şekilde değerlendirerek müşterilerimizin çıkarlarını gözetmektir. Bu yaklaşım müşterilerimize güvenilir bilgiler sağlayarak, değerli bir yatırım, doğru bir secim ve güvenli seyir fırsatı sunmanın en etkili yoludur.

Ysg Ortakları

Bodrum Türkiye merkezli, uluslararası alanda çalışan yat sörveyörleri.

Joe Rowles: İngiliz. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. IIMS, YDSA ve RYA tarafından, MCA uygunluk denetimleri yapmak üzere yetkilendirilmiştir. Mühendislik geçmişine sahiptir.

Ali Dincer: Türk. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması, serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. Bilirkişi ve RYA denetçisidir. Geçmişinde, endüstriyel sektörde, profesyonel yönetici ve yatırımcı olarak, başta Avrupa ve Asya olmak üzere uluslararası alanda çalışmıştır.

© 2014. «Yacht Survey Group». Tüm hakları saklıdır. Design Indra Creative