Bizi Arayın: +90 532 232 7555

Zararsiz Testler

Non-Destructive Examination (NDE)

Zararsiz Testler (NDT)

Zararsız testler ultrasound ve termal görüntü kameralarıyla teknenin yapısal bütünlüğünü ölçerek, kusur ve hataların ortaya çıkarıldığı bir denetim metodudur.

Bu testler, yapılarda ve kullanılan yapı malzemelerinde olabilecek devamsızlıkları ve diğer saklı kusurları, incelenen maddelere zarar vermeden denetler. Sörvey öncesi YSG en uygun metodu müşteriyle beraber kararlaştırır

 

Ultrasound

Ultrasound testi metal teknelerde (sac veya alüminyum) yapısal güçlendiricilerin ve gövde kaplama plakalarının kalınlığını ölçen zararsız bir test metodudur. ölçülen değerler korozyona bağlı metal yıpranmasını, aşınmasını ve kaybını gösterir. Bu değerler teknenin yapısal kuvveti konusunda yeterliliğini ortaya çıkarır.

ölçümler tekne suda olduğu durumlarda içeriden de yapılabilir ama kapsamlı bir sörvey için teknenin karada olması ve etrafında ki alanın ölçüm yapmaya uygun halde olması gerekir. Karina deniz canlılarından ve özelliğini yitirmiş ise koruyucu boyalardan arındırılmalıdır. Büyük teknelerde çalışabilmek için merdivenler temin edilmeli ve platformlar kurulmalıdır. YSG de ölçüm aleti çok ekolu sistem kullanan, 0.1+- yanılma payına sahip ve boya üstünden ölçüm yapabilen “CYGNUS 4” dür CYGNUS 4 ölçüm sırasında birkaç kez kalibre edilir. ölçüm noktaları ve alanları kaydedilerek gelecekte karşılaştırma yapma olanağı sağlanır.

Rutubet ölçümleri

Rutubet ölçümlerinin nedeni GRP yapıya işlemiş ve orada kalmış olabilecek rutubeti bulmaktır. Cihaz zararsız, çabuk ve doğru ölçümler sunar. Birkaç haftalık dönemde devam eden yüksek ölçümler ozmotik bir duruma işaret edebilir. Rutubet ölçümleri sandviç GRP yapıda veya güverte laminasyonunda var olabilecek suyu da tespit eder. YSG Tramex ve Promiter marka rutubet cihazlarını kullanır. Tramex özellikle GRP için tasarlanmış olsa da ahşap yapılarda su sızıntı ölçümleri de yapabilir.

Sörvey öncesi karina jet yıkama yardımıyla deniz canlılarından arındırılmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca cihaz hassas olduğundan, sintinelerin kuru ve havalandırılmış olması gerekir.

Cihaz karbon fiber yapılarda kullanılmaz. YSG bulguları detaylı anlatan ve önerilerde bulunan bir rapor hazırlar.

Termal Görüntüleme

Bu test, bazı kusurların meydana çıkarılmasında çok etkilidir ve yapılarda, sistemlerde ya da donanımda olabilecek sıcaklık seviyesinde meydana gelen değişikliklerin işaret ettiği kusurları termal görüntülerle bulan bir metottur. YSG de “FLIR E5” termal kamera kullanılır.

Termal kamera gövde ve güvertede içeriye işlemiş rutubetli alanları, makine ve elektrik sistemindeki kusurları, belirirler. Tekne veya belirli bir bölgenin verimli denetim için ısıtılması gerekebilir. Bu konu sörvey öncesi kararlaştırılmalıdır.

Boya Testi

Boya veya sıvı testi mıknatıslanmayan maddelerde (çelik, alüminyum, GRP) yüzey devamsızlıklarını kısa zamanda ve ucuz şekilde tespit edebilen yaygın bir metottur. Test alanı temizlenir, boya/sıvı sürülür, developer dökülür ve en son denetim görsel olarak yapılır.

İlgİnİzİ çekebİldİk mİ?

Bize Mesaj Yollayın   Sörvey Talep Edin

Address
  • Address: Kumbahce Mah., Icmeler Caddesi No. 24,
    Bodrum, Mugla 48400
  • Mobile: (+90) 532 232 7555
  • Email: info@yachtsurveygroup.com
Yaklaşımımız

Ana hedefimiz, denizcilere ve tekne hayatını sevenlere gönül rahatlığıyla tekne sahibi olmanın keyfini yasatmak oldu her zaman. Vizyonumuzun odağında müşterilerimizin çıkarları var. Satın almanın etik değerler ve adil yapılması gerektiğine inandık. Güvenlik ise önceliğimiz. YSG'nin çizgisi, yatın durumunu en doğru şekilde değerlendirerek müşterilerimizin çıkarlarını gözetmektir. Bu yaklaşım müşterilerimize güvenilir bilgiler sağlayarak, değerli bir yatırım, doğru bir secim ve güvenli seyir fırsatı sunmanın en etkili yoludur.

Ysg Ortakları

Bodrum Türkiye merkezli, uluslararası alanda çalışan yat sörveyörleri.

Joe Rowles: İngiliz. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. IIMS, YDSA ve RYA tarafından, MCA uygunluk denetimleri yapmak üzere yetkilendirilmiştir. Mühendislik geçmişine sahiptir.

Ali Dincer: Türk. Yat ve küçük tekneler üzerine IIMS diploması, serbest ve uluslararası çalışan bir sörveyördür. Bilirkişi ve RYA denetçisidir. Geçmişinde, endüstriyel sektörde, profesyonel yönetici ve yatırımcı olarak, başta Avrupa ve Asya olmak üzere uluslararası alanda çalışmıştır.

© 2014. «Yacht Survey Group». Tüm hakları saklıdır. Design Indra Creative